• 7 OTÁZEK KOLEM KRMENÍ KONĚ

    Jaké krmivo je pro mého koně to nejlepší? Sednout k internetu nebo jít do obchodu s krmivy může být skličující zážitek. Nabídka krmiv a doplňků je široká, jejich balení lákavé. Je těžké se rozhodnout, čím krmit. Naštěstí existuje několik jednoduchých otázek, které si můžete položit, abyste zjistili, čím byste měli svého koně krmit.
    1. Jak starý je kůň?
      Stáří koně pomůže určit jeho požadavky na živiny. U „mladých koní“ od narození do 2 let se nutriční potřeby řídí růstem. Nutriční nároky růstu jsou vysoké, většina komerčních krmiv pro růst a vývoj má obsah bílkovin mezi 14 % a 16 %. Požadavky na další živiny včetně minerálů a vitaminů jsou u mladých koní také zvýšené, aby podpořily růst. Druhým typem koní, jejichž požadavky na živiny jsou citlivé na věk, jsou staří koně. Starší kůň se však nestává „starším“ pouze na základě věku. Kůň je považován za „výživově staršího“, když již přijímaná potrava není schopná zajistit udržení tělesné kondice. Starší koně vyžadují speciální dietu, která poskytuje snadno dostupné živiny, minerální látky a vitamíny. Krmiva pro seniory jsou často granulovaná, snadno žvýklatelná, mají vysoký obsah vlákniny a jsou snadno stravitelná. Granule pro seniory lze namáčet a koně pak mohou přijímat kaši.
    2. Do jaké kategorie kůň spadá?
      Koně lze rozčlenit do kategorií, kdy každá má rozdílné nároky na výživu. Jiné nároky bude mít například chovný hřebec, dostihový kůň, vysoce březí klisna, hříbě v růstu, senior nebo kůň pro rekreační ježdění. Každá kategorie má specifické požadavky na výživu.
    3. Jaká je zátěž koně?
      Stanovit úroveň aktivity může být obtížnější, než se zdá. Většina jezdců má tendenci práci svých koní přeceňovat. Zátěž lze rozdělit na udržovací nebo lehkou, střední, těžkou a velmi těžkou pracovní zátěž. Při hodnocení úrovně aktivity je potřeba se zaměřit na skutečné množství práce, kterou kůň vykoná. Většina koní, na kterých se jezdí 1 až 4 dny v týdnu zhruba po dobu ½ až 1 hodiny v kroku, klus a cvalu, z hlediska požadavků na krmení spadá do lehké zátěže. Přeceňování nebo podceňování úrovně aktivity koně má za následek tlusté nebo hubené koně. Při výběru krmiva respektujte úroveň a krmte odpovídající množství podle pokynů výrobce.
    4. Jaký je zdravotní stav koně?
      Při výběru krmiva je nutné zohlednit případné zdravotní potíže, které mohou zahrnovat cokoli od žaludečních vředů, alergií, problémů s ledvinami až po metabolická onemocnění, jako je obezita, inzulinová rezistence, laminitida a Cushingova choroba. U koní se zdravotními obtížemi je vhodné se při sestavování krmné dávky obrátit na odborníka na výživu koní, který navrhne dietu specifickou pro potřeby konkrétního koně.
    5. Jaký je váha koně?
      Koňská váha není běžnou součástí vybavení stájí, k nákladní váze bývá přístup také omezený. Je pravdou, že zkušený chovatel dokáže váhu koně víceméně s nějakou odchylkou odhadnout. Pro přesnější odhad váhy může posloužit váhový metr. Když není k dispozici váhový metr, je možné koně změřit obyčejným metrem a váhu vypočítat. K výpočtu se měří obvod hrudníku a délka těla. Výpočet obvod hrudníku na druhou se vynásobí délkou těla. Pro váhu v kilogramech se číslo vydělí 11900. (Obvod hrudníku (cm) x Obvod hrudníku (cm)) x Délka těla (cm) děleno 11900 = Hmotnost (kg)
    6. V jaké kondici je kůň?
      Výživnou kondici koně pomůže určit rozšířená metoda Dr. Hennekeho – Body Condition Scoring (BCS). Metoda zahrnuje palpaci a vizuální posouzení stupně ztučnělosti různých oblastí koně jako oblast hlavy, ocasu, krku a kohoutku. Systém hodnocení používá číselnou stupnici od 1 do 9, kde 1 znamená vyhublost a 9 obezitu. Pravidelné hodnocení kondice pomůže při rozhodování, zda váš kůň potřebuje přibrat, zhubnout nebo jen udržet hmotnost.
    7. Jaké krmivo je dostupné?
      Základem každé krmné dávky by mělo být kvalitní seno nebo píce. Jádro, případně krmné doplňky, je vhodné volit s ohledem na krmené seno a kvalitu pastvy. Jiné budou potřeby koní, když krmíte seno luční a jiné při zkrmování sena vojtěškového. A velký rozdíl je také šťavnatá bohatá pastva, nebo hlinitý vypasený výběh. Dále je potřeba zohlednit všechny výše uvedené body a nezapomenout na krmná doporučení výrobce. Ta se budou týkat dávkování, ale mohou zahrnovat i způsob podání nebo specifické časy. Krmná doporučení výrobce se musí shodovat s praktikovaným stájovým managementem koně – nemá smysl podávat koni sofistikovaný doplněk krmiva, který je potřeba podávat 2x denně s 12hodinovým odstupem, když je kůň krmen pouze jednou denně a zbytek času tráví ve výběhu bez kontaktu s lidmi. Nesmíte zapomenout ani na dostupnost krmiva. Tou je myšlena rozšířenost krmiva u různých prodejců, kontinuálnost dodávek, cenová dostupnost ale také snadné dodání, třeba přímo do stájí.

    Vybrat vhodné krmivo a sestavit krmnou dávku není lehkou záležitostí. Při změně krmné dávky je potřeba postupovat pozvolna. Mějte na paměti, že první výsledky po kompletní změně neuvidíte druhý den, ale spíš za měsíc nebo později.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top